סיורים

סיורים מודרכים אבי משה סגל

אני פרובינציאלי אמיתי! מהסוג שפותח לרווחה את החלון הגדול הפונה לחצר העירונית, משתאה לנוכח העושר והמגוון המצויים בה ויוצא למסע הארוך להכרת שולי התפוח הגדול והעסיסי שלנו. מסע חיים שהחל בשכונת פועלים קטנה בדרומה של רמת-גן וממשיך לא הרחק משם. מעת לעת אשתף אתכם בסיפורי סביבת הילדות האהובה עלי. לפני כעשר שנים יצאתי לדרך עצמאית ומרתקת: לתור את החצר העירונית הישנה שמחוץ לחלון ביתי ולגלות את פניה הגלויות לעין ואת הסודות החבויים עמוק מתחת לפני השטח.

בשורת סיורים היסטוריים המוגשים על-ידי בצורה אישית ומיוחדת, אחשוף בפניכם את סיפורם האמיתי של מחוזות ילדותי ברמת-גן והסביבה: שרונה הטמפלרית, שכונת מונטיפיורי, נחלת-יצחק, שכונת בורוכוב וגבעת-רמב"ם בגבעתיים, פרדס-כ"ץ בבני-ברק,כפר-אז"ר שבבקעת-אונו … ועוד.

המאבק להצלת שרונה ולשימורה

באחד מימי 1995 עברתי ברחוב בחלקה הדרומי של הקריה בדרכי למפקדת חיל האוויר בקריה. לפתע הבחנתי בשלט מאיר עיניים שבו התנוססו תמונות ואיורים של מגדלים שאמורים היו להיבנות במקום כל חלקה הדרומי של המושבה שרונה… הגילוי הפתאומי הזה הקפיץ אותי והסעיר את רוחי.
התחלתי לעשות טלפונים ולצלצל בכול הפעמונים שעמדו לרשותי.
בתוך זמן קצר מצאתי את עצמי נמנה על קבוצה מצומצמת ביותר של אנשי אקדמיה ופעילי שימור אשר שמה לה למטרה לסכל את הכוונה להרוס את שרונה ולבנות מגדלים במקומה.
לבסוף כתוצאה מהלחץ המתמיד שהופעל עליהם, שינו גורמי המדינה והעירייה את עמדתם הבסיסית והחליטו לשנות מהיסוד את התכניות לעיצובו של מרחב עירוני זה של שרונה וסביבתה.
פעלתי למען הצלת שרונה ושימורה במשך כעשר שנים לסירוגין וכל עשייתי בנושא זה הייתה בהתנדבות. שרונה נותרה עמוק בלבי לעד.

כאן כדאי להוסיף את הציטוט באתר מרכז הבקרים בשרונה על המאבק הציבורי, שבו שמי מוזכר בהקשר זה.

הקמת קבוצת הטייסים ניצולי השואה

לוחמי צוות האוויר שהגיעו לחיל האוויר הישראלי מהשואה: בשנת 2010 במהלך עבודתי כאוצר מוזיאון חיל האוויר בחצרים זיהיתי דפוס שחזר עצמו שבו לוחמי צוות אוויר וותיקים מיוצאי החיל שאותם הכרתי במשך שנים רבות מתוקף תפקידי, התגלו לי במהלך מפגשים תיעודיים וראיונות שקיימתי עימם, כבעלי זהות ושם לועזי, שקדמו לזהות הצברית ולשם העברי שלהם.
פניתי בנוגע לכך לחברי הוותיק אלמ מיל. אליעזר כהן צ'יטה ויחדיו יצאנו לדרך משותפת של חיפוש וגילוי בעקבות לוחמי צוות האוויר ששרדו את השואה. במהלך הטיפול המאתגר והמרגש עסקנו ,במיפוי הקבוצה המדוברת, בהרכבת הרשימה השמית המלאה ובאיתור האנשים.
כתוצאה מיסודות אלו, שהנחנו, צ'יטה, אלמ חיים נווה זל שהיה בעצמו מחברי הקבוצה והתייצב בראשה ואני, קמה קבוצת מורשת מתקומה לשחקים, אשר מאגדת ומייצגת את לוחמי צוות האוויר יוצאי חיל האוויר שבאו מהשואה.
הקבוצה מונה כ-140 איש.

באוקטובר 2015 נמניתי על חברי הנהלת הקבוצה אשר הוזמנו לקבלת פנים חגיגית אצל כבוד נשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין בבית הנשיא.

כאן כדאי להוסיף את הציטוט מאתר מתקומה לשחקים שבו אני מוזכר כאחד משלושה המייסדים של הקבוצה.

חנוכת רמת דוד על ידי הטייס והסופר הבריטי רואלד דאל

בחיל האוויר הישראלי ובבסיס רמת-דוד שהוא בסיסו המבצעי הצפוני של החיל, סברו במשך דורות שהשדה הממוקם בעמק יזרעאל המערבי נחנך על-ידי
הבריטים בשנת 1938.
במחקר ייחודי ומרגש שנערך על-ידי אבי משה-סגל במתכונת של מסע תיעודי בין השנים 1997 ל-2003
גילה אבי שהשדה נחנך בעיצומה של מלחמת העולם השניה בנחיתה של טייס קרב צעיר בשדה תירס קצור במקום ששימש כמוסד חינוכי חלוצי בארץ לנוער עבריין.
במחקר נחשפה דמותו של טייס הקרב הבריטי שנעשה לאחד מגדולי הסופרים לילדים ולנוער וגם של סיפורי אימה למבוגרים – רואלד דאל
והוארה גם דמותו של מנהל המוסד החינוכי – הפסיכיאטר ד״ר חיים האנס לובינסקי, שאותו ואת רעייתו פגש רואלד דאל לאחר נחיתתו. בזכות מחקרו של אבי שפורסם בכתב העת ״עתמול״ גליון 171, ספטמבר 2003, מכיר היום בסיס רמת-דוד את שורשיו המוקדמים
ויודע לשמור מכול משמר על מבנים היסטוריים שנותרו בשטחו מאותם ימים רחוקים!
הנה הטייס והסופר הבריטי רואלד דאל כפי שצולם באותם ימים בחיפה ביוני 1941
משרד הרס״ר בבסיס רמת-דוד מהווה שריד כמעט אחרון של אותו מוסד לנוער עבריין ״כפר עבודה לנערים נהלל״ הנה צילום של המבנה

שירותים

הנחיית אירועים

אבי משה-סגל הוא מנחה וותיק ומנוסה מאוד של אירועי תוכן ומורשת הן בעבודתו בחיל האוויר והן מחוצה לו. יש לו יכולת למגנט את הקהל ולסחוף אותו בעקבותיו.

סיורים מודרכים

עוד כילד אבי משה-סגל חלם להיות מדריך טיולים. את הנסיון העשיר שלו בהדרכה התחיל אבי לצבור כמדריך צעיר בשירותו הצבאי במוזיאון חיל האוויר. את הכשרתו כמדריך טיולים רכש בקורס מורי דרך של משרד התיירות שאותו השלים בהצלחה בשנת 1998. את חלומו הגדול הגשים בשנת 2002 כאשר בנה את סדרת הסיורים הראשונה שלו, יצא לדרך והתחיל להדריך! עשרות אלפי מטיילים חוו את מסלוליו מאז ועד היום!

הרצאות

אבי משה-סגל הינו מרצה וותיק בתחומי התמחותו והוא אחד היחידים בארץ שמרצה אודות התפתחות התעופה בארץ-ישראל, הקמת חיל האוויר הישראלי ותהליכי צמיחתו של החיל בעשורים הראשונים לפעולתו. הרצאותיו של אבי מבוססות על מחקר שערך ועל תחקירים מקיפים שעשה בתחומי עיסוקו המרתקים! הרצאותיו של אבי שופעות סיפורים עלומים שטרם נשמעו ומוגשות על ידו בחן ובנינוחות רבה שהוא חש על הבמה!

הנחיית פאנלים

אבי משה-סגל התמחה ברבות השנים בהנחיית פנלים בנושאים מגוונים והוא עושה זאת בדרך אשר פותחת לרווחה את עולמם של המרואיינים לקהל הצופים ומותירה את הקהל בהאזנה ובחיוך!

ראיונות ותיעוד היסטורי

לאבי משה-סגל התמחות מיוחדת כמראיין ומתעד בוידאו שאותה רכש וצבר בפרויקט ״אבירי הרוח״ לתיעוד בוידאו של וותיקי ובכירי חיל האוויר החל משנת 2000. אבי יודע להתיישב מול אדם שיש לו סיפור רלוונטי לחברה שלנו ולמורשתה ולגבות ממנו עדות סיפורית ומזוקקת למען הדורות הבאים!

אוצרות במוזיאונים

אבי משה-סגל הוא בוגר של התכנית ללימודי מוזיאולוגיה (לימודי תעודה) באוניברסיטת תל-אביב וזכה להיות תלמידו של פרופ׳ מוטי עומר ז״ל מייסד התכנית. נסיונו הרב כאוצר מקנה לו כלים מקצועיים לייעץ בתהליכי יצירה ורקימה של מוזיאונים היסטוריים ומורשתיים.

צור קשר

רוצים לצאת לסיור בעקבות מקומות וסיפורים מרתקים?
השאירו פרטים ואשמח לחזור