בעומק של קרוב ל-10 מטרים מתחת לפני האדמה בלב תל אביב, פרוסה רשת נסתרת של מנהרות בנות קרוב ל-140 שנה. איך הגיעו למנהרות שנחפרו בידיים חשופות בעיר העברית הראשונה מרגלים מוגי-לב, מטוסים חשאיים, מכונות חשאיות להדפסת כסף וכספת מסתורית שהייתה נעולה במשך שנים? אילן לוקאץ' ביקר מתחת לתל אביב ומצא אוצרות
אילן לוקאץ' | אולפן שישי, חדשות 2 | פורסם 28/12/12 21:59

אם יורדים אל התת-מודע של תל אביב מגלים מנהרות מתחת לאדמה, כספת הנעולה שהייתה או לא הייתה של המוסד, מרגלים, סוכני החרש ותקתוקי טלפרינטרים מוצפנים. בעולם התחתון של שרונה, סלע קיומנו כעיר שנבנתה על ידי נאצים משיחיים יש אוצר של היסטוריה שרבים לא יודעים עליו דבר.

"האמת היא ששרונה היא עיר של מרגלים, לפחות הייתה תקופה מסוימת ככה", מספרים אנשים ששירתו ועבדו במקום. "מה לא שמעתי? שמעתי שהחזיקו פה את אייכמן אחרי שחטפו אותו והביאו אותו לארץ ושמו אותו בבידוד, שהוא ישב כאן בתוך הכספת". כל סיפורי הריגול המפורסמים של מדינת ישראל בשנות ה-60, הכל התרחש כאן, מתחת לשרונה – במנהרות ממש מתחת לתל אביב. לפני 140 שנה חפרו הטמפלרים בידיים את הדבר הזה בתוך הכורכר המתפורר שמתחת לעיר הלבנה, ומאז הרבה תיאוריות היו מתחת למנהרות האלה.

בקיץ הקרוב תחזור שרונה לתהילת העבר שלה, הרעיון המגעיל להשטיח את היקב של הטמפלרים לטובת חניון נגנז ועשרות שנים של הזנחה מקולפות עכשיו ביד אומן מ-33 הבתים. בקיץ יעמוד כאן אואזיס קסום ולא זול – מושבה חקלאית בתל אביב, כמעט כמו שהיה כאן 40 שנה לפני שוויס ודיזנגוף יחלמו את העיר הבורגנית הבליינית.

צלבי קרס ליד רחוב אבן גבירול בת"א

הטמפלרים
צילום׃ חדשות 2
לחוף יפו הגיעו בשנת 1871 קבוצת אנשים מגרמניה, ובנו מושבה פורחת שהיוותה מופת ודוגמא לכל הסביבה. השדות של הטמפלרים השתרעו עד רמת גן וגבעתיים של היום, ומתחת ליקב שבנו הם חפרו את המרתף הראשון לאחסן את חביות היין והביאו מאירופה את החקלאות המודרנית.

עם זאת, כשהיטלר עלה בגרמניה לשלטון רוב הטמפלרים של שרונה נרשמו למפלגה הנאצית – הם אהבו את הרייך יותר משהוריהם אהבו את המשיח הנוצרי. במקום מושבם בשרונה, ניתן היה לראות צלבי קרס רבים – זאת למרות שבארץ היו כבר כאלה שספגו את הזוועות של ליל הבדולח ב-1938. ב-1941 זה נגמר כשהבריטים, שראו בהם גיס חמישי הגלו את אחרוני הטמפלרים לאוסטרליה.

ממושבת טמפלרים למתחם של המוסד

עם הקמת המדינה הופכת שרונה למתחם של זרועות הביטחון ומשרדי הממשלה. מתחת לקרקע רוחשת פעילות סודית. שבתאי כץ היה נער בן 17 כשנכנס לראשונה למרתפים של שרונה והוא צורף לחבורה המובחרת שהרכיבה בסתר את המטוסים הראשונים של שירות האוויר, מגרוטאות של 20 מטוסי אוסטר אנגלים.

"הייתה רמפה והיינו יורדים והורדנו את המטוסים והכנסנו אותם וסידרנו אותם, אני עבדתי בתפירת הכנפיים", הוא שיחזר. "הזנב היה קונסטרוקציה של צינורות מתכת עם עץ ומצופה בד". הם השמישו 18 מטוסים שכולם השתתפו בקרבות מלחמת העצמאות, מגרוטאות פלדה ומימשו את היכולת של "שירות האוויר" באותה התקופה.

מה היה בכספת הסודית מתחת לאדמה?

צילום׃ חדשות 2 הטמפלרים

שרונה של מעלה ומטה היו גם קריית המודיעין הראשונה: מפקדת המוסד התמקמה בבית מספר 23 ולידו הוקמה אנטנה גדולה לתשדורת טלפרינטר מוצפנות. בלילות היא הייתה מתרוממת ומסתובבת פעם לכיוון אירופה ופעם לכיוון דמשק ומכאן נשלחו ההוראות לכוחות המוסד בעולם. "כאן תכננו את כל המבצעים הגדולים של המוסד שלימים הפך אותו לכך כך מפורסם – חטיפת אייכמן, המיג העירקי, אלי כהן. כל סיפורי הריגול המפורסמים של מדינת ישראל משנות ה-60 הכל התרחש כאן", סיפר XXX.

בקצה אחד המרתפים היה חדר כספת גדול ונעול ואיש לא ידע איפה המפתחות ומה היה בפנים. הסיפור הנפוץ אמר שזה חדר החקירות של המוסד. "הביאו את מומחי הכספות של המוסד ופתחו את הדלת וחשבו שבפנים יהיו שלדים ומסמכים אבל היה ריק, שולחן קטן מעץ שאיך שנגעו בו הוא התמוטט".

בחור בלונדיני עם חומר נפץ בתיק

צמוד למפקדת המוסד הייתה שלוחת משרד החוץ בתל אביב. "ב-5 באוקטובר 1952, לפני 60 שנה, שוטרים שהוצבו כשומרים מסביב למשרד החוץ לכדו בחור בלונדיני צעיר עם תיק גדול כשבפנים היו לו 25 אצבעות חומר נפץ". שמו היה דב שילנסקי, הוא היה חלק ממחתרת ימנית קיצונית ששמה לה כמטרה למנוע את הסכם השילומים עם גרמניה. לאחר האירוע הוא ריצה עונש מאסר ולימים יהיה יושב ראש הכנסת.

שרונה, הפרק שבן גוריון רצה למחוק, תחזור עד הקיץ לחיים יפה ומטופחת. מתחת לאדמה, במרתפים ובמנהרות ייבנו מקומות בילוי – מי יזכור את הטמפלרים, או את המטוסים, או את ימי השירות החשאי ומי יוכל להרשות לעצמו לשכוח

השארת תגובה